KALBA MUZIKOS INDUSTRIJOS ATSTOVAI. SU KOKIOMIS PROBLEMOMIS ŠIUOLAIKINIAME PASAULYJE SUSIDURIA PRADEDANTIEJI ATLIKĖJAI?

band practicing on studio

Muzikinis tinklaraštis muzikalab.com per ganėtinai trumpą laiką spėjo sutalpinti daug įkvepiančių istorijų, spalvingų pasakojimų ir informatyvių naujienų. Ko gero, labiausiai šį tinklaraštį puošia žmonės, kurie sutiko pasidalinti savo požiūriais, patarimais ir patyrimais – tai moterų vienybę drąsiai skatinanti Cheri, svajinga, daug gėrio savyje talpinanti Vaida, autentiškų minčių atlikėjas FC Baseball ir daugelis kitų muzikos industrijos atstovų, kurie skyrė savo laiką ir padovanojo reikšmingą turinį kiekvienam skaitančiajam.

Daug metų besisukantis scenoje ar vos spėjęs kojas apšilti muzikantų apsuptyje – nesvarbu, pradedantysis, ar ilgą kelią muzikos industrijoje nukeliavęs atlikėjas – šiame straipsnyje jie dalinasi savo jau spėta sukaupti patirtimi. Toji patirtis yra tiesiai iš muzikinio pasaulio, kuris kiekvienam kūrėjui, o ypač pradedančiajam, yra iš ties nelengvas ir suteikia sunkių, bet naudingų pamokų.

Kokios problemos šių dienų pasaulyje iškyla nedrąsiais, o gal priešingai, ryžtingais žingsniais į muzikos verslą žengiantiems pradedantiesiems atlikėjams?

Muzikinių projektų dalyvė, atlikėja Ugnė Audzevičiūtė:

Kai kurie pradedantieji nesijaučia pakankamai geri ar atrodantys pakankamai gerai, kai kuriems trūksta pažinčių... O tų pažinčių tikrai reikia. Kaip jos vyksta? Reikia visur, kur tik įmanoma, dalyvauti, bendrauti, koncertuoti. Reikia kovoti su savo baimėmis ir tiesiog veikti, nes kitaip nieko nebus. Žinoma, galima dalintis savo kūryba soc. tinkluose ir, galbūt, tu būsi vienas iš laimingųjų, kuriam pasiseks būti pastebėtam – vis į tave žiūrės ir tavęs klausys. Tačiau asmeniškai man geriausiai sekėsi dalyvaujant fiziniuose projektuose, būnant tarp žmonių. Net ir turint didžiausią talentą nieko nebus, jei jį slėpsime kambaryje, todėl reikia nebijoti rodytis ir būti drąsiems.

Atlikėjų vadybininkė, komunikacijos specialistė Kornelija Anelauskaitė:

Problema – vertės įrodymas, tikriausiai. Nori to atlikėjai ar ne, reikia praeiti nemokamą grojimą. Būna juokinga, kai vos debiutavusi grupė tikisi staigios meilės ir pripažinimo. Taip nebūna... Reikia nuosekliai dirbti.

Kita problema – nepripažinimas. Kai nerandi savo klausytojo būna labai nesmagu. Pradėjus groti, tu negali garantuoti, kad rasi savo auditoriją, klausytoją. Tai gali būti labai skaudinantis ir grupes išardantis dalykas. Tada galima pagalvoti, kad „mes neįdomūs, savo klausytojo neradome, gal geriau imti ir eiti skirtingais keliais“.

Taip pat, maža rinka. Yra mažai vietų, kuriose gali groti. Pavyzdžiui, su grupe „Jauti“ mes visada norėjome važiuoti į visus miestus, ne tik aplankyti maršrutą Vilnius – Kaunas – Klaipėda. Norėjome apimti ir mažiukus miestus. Pavyzdžiui, noras didelis – dešimt koncertų, bet kur juos surengti? Vasarą yra daugiau visokių miesto švenčių, atviro jaunimo rato renginių, juose galima groti, bet aplamai, darant turą yra sudėtingiausia, kad nėra kur groti. Arba jau būni grojęs tose vietose ir nenori kartotis.

Pav. 1 Kornelija Anelauskaitė (dešinėje)

Kompozitorė, dainų autorė, atlikėja, Asociacijos LATGA Tarybos prezidentė Raminta Naujanytė-Bjelle:

Pradedantieji susiduria su begale problemų, jeigu jos yra galvoje. Manau, sunkiausia išsiskirti iš minios. Nebeužtenka įrašyti dainą kokybiškai ir ją gros radijo stotys. Sklaida iš ties labai didelė, todėl itin svarbu išsigryninti savo identitetą, savo muzikinį suvokimą ir siekti, kad kuriamą muziką išgirstų kuo daugiau žmonių.

Pav. 2 Raminta Naujanytė-Bjelle (Igno Avižinio nuotr.)

Atlikėjas, dainų autorius Gebrasy:

Prieš pradedant karjerą yra labai svarbu turėti kažkokį identitetą, nebandyti daryti visko po truputį, nes visiems vis tiek nepatiksi, tad svarbiausia nepamiršti, kad tai, ką darai, turi patikti ir tau pačiam. Reikia tikrai labai gero branding’o, svarbu išsiskirti, ir nereikia turėti to požiūrio, kad visas problemas išspręs gera vadyba. Šiais internetiniais laikais labai daug padaryti gali ir pats atlikėjas, ir, aišku, nereikia tikėtis, kad viskas įvyks greitai, nes paprastai dalykai, kurie ateina labai staigiai, turi tendenciją staigiai ir pasitraukti, tad geriau nebandyti ieškoti greitos šlovės.

Muzikinė grupė „Sisters On Wire“:

Didžiausia problema, kad jauni atlikėjai (mes darėme lygiai tą pačią klaidą) galvoja, kad jie yra „superiniai“ ir vienintelis dalykas ko jiems trūksta tai “geros” vadybos. Jie mano, kad ateis žmogus ir tada jų dainas gros radijas, jie filmuos spalvingus klipus ir gyvenimas pasikeis. Dažnai grupės galvoja, kad dėl tos pačios vadybos trūkumo jie neturi pasiūlymų koncertuoti. Tikriausiai tai galima pavadinti problema nr. 1. Viskas galvoje.

Pav. 3 Grupė „Sisters On Wire“ (Igno Avižinio nuotr.)

Muzikinio projekto „Lietuvos Balsas“ finalistė Vaida Deksnytė:

Pats dažniausias atvejis – visko metimas po ištikusios nesėkmės arba galvojimas, kad atlikus vieną darbą tavęs laukia ilgalaikė šlovė. Tačiau tiesa ta, kad viskas labai greitai blėsta ir reikia iš karto judėti toliau, jei nori išlikti tokiam versle, nes čia labai didelis darbas.

Taip pat savo klausytojų nesupratimas arba apskritai jų suradimas. Tačiau aš nelaikau savęs net pradedančiąja atlikėja ir nesu sutikus daug žmonių muzikos versle, todėl šitas klausimas man dar atrodo mistinis.

Atlikėja, dainų kūrėja Viktorija Vyšniauskaitė-Cheri:

Paskutiniu metu labai pagausėjo pradedančiųjų atlikėjų gretos ir taip yra greičiausiai todėl, kad galimybė kurti tapo kur kas labiau prieinama ir kaip niekada patogi. Muzikos kūrimo programos, plug-in'ai, reperių pamėgtas auto-tune priartina paprastą žmogų prie anksčiau buvusios tolimos ir nepasiekiamos muzikos industrijos. Dėl to išauga konkurencija, todėl būti pastebėtam yra kiek sunkiau. Ypač, kas liečia rap/trap/rnb sceną.

Kita, gal mažiau populiari problema, labiau liečia intravertus atlikėjus, kurie tik pradeda. Visa internetinė erdvė tapo tokia intymi ir atvira, kad jeigu nesidalini su sekėjais/klausytojais asmeniniu gyvenimu arba išvis nesinaudoji soc. medijom, tampi mažiau aktualus. Lieki mažiau matomas ir tarsi šešėlyje. Šiais laikais vienetams pavyksta išgarsėti be „Instagram“, „TikTok“ ar „Twitter“.

Pav. 4 Viktorija Vyšniauskaitė-Cheri

Dainų kūrėjas, atlikėjas Tautvydas Gaudėšius-FC Baseball:

Atlikėjai, visų pirma, yra žmonės. Tai kaip ir visi žmonės jie turbūt susiduria su begalėmis problemų kiekvieną dieną. Dauguma jų yra tiesiog aidas, besidaužantis į vidines kaukolės sienas. Milijonu problemų.

Dainų kūrėjas, atlikėjas Tomas Narkevičius-Free Finga:

Paskutiniu metu atrodo, lyg didžiausia problema jauniems atlikėjams yra jų pačių įsivaizdavimas, kaip turi atrodyti visas tapimo atlikėju procesas – kad jis per sunkus, kad jų pirma daina nesulaukė pasisekimo, kad kažkas neišėjo. Sprogsta smegenys suprantant, kad kai aš pradėjau, internete buvo šimtą kartų mažiau muzikos, nuo kurios dabar lūžta platformos. Dabar žymiai sunkiau būti pastebėtam ir dėl to nauji atlikėjai greitai nuleidžia rankas. Bet tuo pat metu dar svarbiau tapo būti unikaliu, rasti savo stilių, identitetą ir kalbą. Esu šimtu procentų tikras, kad nacionalinės kalbos yra būdas tą unikalumą rasti, išsiskirti. Pastebėjau, kaip pats ėmiau klausyti daugiau vokiškos, prancūziškos, olandiškos muzikos originaliomis kalbomis, nors jų nesuprantu. Muzika nėra lengvas amatas, ir žinant tai, noriu palinkėt jauniems atlikėjams drąsos ir ryžto siekti unikalumo, nes būtent tą išskirtinumą žmonės pamilsta.

Pav. 5 Tomas Narkevičius-Free Finga

Kai vasaros kaitra nebeleidžia galvoti apie sudėtingus darbus ir kviečia mėgautis dabarties akimirka bei pamiršti ilgą laiką slėgusias niūrias karantino nuotaikas, pauzės mygtuką spaudžiame ir mes – tinklaraštis muzikalab.com atsisveikina su skaitytojais ir pažada greitai grįžti naujame, dar įspūdingesniame sezone!

MusicLab komanda Jums linki nepamirštamų įspūdžių, ilgai laukto poilsio ir geros, svaiginančios muzikos!

Sekite mūsų veiklą „Instagram“ paskyroje musiclab_lithuania. Iki greito!

________
PANAŠŪS STRAIPSNIAI
________