MUZIKA TEISMO SALĖJE: KAI NUO TEISININKO PRIKLAUSO KARJERA

gray guitar and drums

Tikriausiai ne kartą klausantis naujos dainos teko akimirkai sustoti ir savęs paklausti „Kur ši daina man girdėta?“ Deja vu jausmus sukeliantys sąskambiai muzikoje yra siejami su terminu „sampling“, reiškiančiu teisėtą kūrinio ištraukos panaudojimą kitame muzikos autoriaus kūrybiniame darbe. Tačiau ne visi panašiai, tarsi du vandens lašai skambantys kūriniai yra teisėti. Muzikoje kaip ir gyvenime – egzistuoja vagystės. Ir tai neapsiriboja vien tik muzikos piratavimu (daugiau skaitykite: PIRATAVIMAS – KĄ SVARBU ŽINOTI?). Muzikos pasisavinimas iš kitų autorių be jų sutikimo tampa vagyste. Muzikos kūrėjams keliai iki advokato dėl galimo neteisėto kūrinio panaudojimo tampa vis labiau pažįstami, o su šia problema tenka susidurti net ir patiems garsiausiems muzikos kūrėjams. Naujienų portaluose šmėžuojančios garsios pavardės ne tik kenčia nuo „vagių“, bet ir atsiduria teisiamųjų suole. Pristatome garsiausių muzikos autorių ieškinius – ar pralaimėjęs bylą atlikėjas atsisako visų muzikos teisų į dainą? Kokie ieškinių padariniai?

KATY PERRY VS MARCUS GRAY

2013 metais išleista amerikiečių dainų kūrėjos ir atlikėjos Katy Perry daina „Dark Horse“ atsidūrė ant teisiamųjų suolo. 2014 metais krikščionių reperis Flame – Marcus Gray – padavė Katy Perry į teismą argumentuotai teigdamas, jog garsi atlikėja neteisėtai pasisavino aštuonių natų muzikinės melodijos frazę iš jo išleistos 2009 m. autorinės dainos „Joyful Noise“. 2019 metų vasarą teismas pripažino dainą „Dark Horse“ plagiatu, o atlikėjui Marcus Gray teismo nuosprendis priteisė net 2.8 milijonus JAV dolerių materialiniai žalai atlyginti, tačiau atlikėja Katy Perry apeliavo teismo sprendimą. Atnaujintoje byloje, JAV apygardos teisėja Christina A. Snyder konstatavo, kad nė vienas atskiras elementas iš muzikinio kūrinio „Joyful Noise“ (muzikinės melodijos ar frazės) nėra autorių teisių įstatymų „savarankiškai saugomas“, o derinių kombinacijos skiriasi. JAV apygardos teismas atmetė iškeltus kaltinimus Katy Perry – žinoma atlikėja laimėjo bylą.

ED SHEERAN VS ED TOWNSEND

Britų dainininkas ir dainų autorius Ed Sheeran 2016 metais buvo paduotas į teismą dėl tariamo plagiavimo dainoje „Thinking Out Loud“. Ed Townsend‘o šeima (jis, kartu su Marvin Gaye, buvo vienos ikoniškiausių ir gerai iki šiandien žinomos dainos „Let’s Get It On“ bendraautorius) padavė pasaulyje garsų atlikėją į teismą teigdami, kad šis nuplagijavo minėtosios dainos melodiją, harmoniją ir ritmikos kompoziciją, panaudodamas elementus savo dainoje „Thinking Out Loud“. Nors ieškovai teigia, kad Ed Sheeran savo kūrinyje nukopijavo „Let’s Get It On“ unikalią progresiją, atliekamą 80 bpm tempu, tačiau britų atlikėjo daina „Thinking Out Loud“ turi nežymiai skirtiną dainos struktūrą. Šiuo metu byla vis dar nagrinėjama, o britų muzikos atlikėjui Ed Sheeran gresia daugiau nei 100 milijonų JAV dolerių suma žalai atlyginti.

ROBIN THICKE IR PHARRELL WILLIAMS VS MARVIN GAYE

Po beveik penkių metų trukusios bylos, 2018 metais, pagal Federalinio Teismo nutartį, muzikos kūrėjams Robin Thicke ir Pharrell Williams pralaimėjus bylą teko išmokėti beveik 5 milijonus JAV dolerių ieškovui. Marvin Gaye‘o šeima padavė R. Thicke ir P. Williams į teismą už dainos „Got To Give It Up“ elementų kopijavimą dainoje „Blurred Lines“. Autoriaus Marvin Gaye turto bei autorių teisių paveldėtojams buvo paskirta pusė autorių teisių atlyginimo nuo pirminio teismo sprendimo priėmimo dienos ir 0,25% palūkanų. Pasibaigus bylai, o teismui atsakovus pripažinus kaltais, Robin Thicke, Pharrell Williams ir dainos „Blurred Lines“ leidėjas „More Water From Nazareth Publishing“ atlygino žalą M. Gaye‘o šeimai už 2.8 milijonus JAV dolerių. Papildomai muzikos atlikėjas Robin Thicke sumokėjo 1.76 milijonus JAV dolerių, o Pharrell Williams kartu su muzikos leidybos kompanija likusius 3 milijonus JAV dolerių. Dainą „Blurred Lines“ kartu su nuteistaisiais atliekantis muzikos atlikėjas T.I. buvo pašalintas nuo bet kokios atsakomybės – sprendimas buvo patvirtintas paskutiniame ir galutiniame nuosprendyje.

JOHN FOGERTY VS JOHN FOGERTY

Viena iš keisčiausių bylų įvyko 1984 metais, kuomet roko atlikėjas, gitaristas bei dainų autorius John Fogerty buvo apkaltintas savęs plagijavimu – jį apkaltino jo paties senoji įrašų kompanija. John Fogerty buvo garsios amerikiečių grupės „Creedence Clearwater Revival“ narys, kuris ne tik atlikdavo grupės dainas, bet ir jas kurdavo. 1970 metais roko muzikos grupė išleido dainą „Run Through the Jungle“ – deja, bet didelio pasisekimo daina nesulaukė. Po 15 metų John Fogerty išleista solo daina pavadinimu „The Old Man Down the Road“ buvo ne tik įtartinai panaši į „Run Through the Jungle“, bet ir atsidūrė singlų topuose. Dainos „Run Through the Jungle“ autorių teisės priklausė tuometinei grupės muzikos įrašų kompanijai „Fantasy Records“. Muzikos įrašų kompanijos savininkas teigė, jog „The Old Man Down the Road” buvo identiškas “Run Through the Jungle” kūrinys, tik su skirtingais žodžiais. Kitaip tariant, atlikėjas John Fogerty nuplagijavo John Fogerty dainą, kurios autorių teisių jis neturėjo. Po ilgų bylinėjimosi metų bei apeliacijų teikimo, galiausiai, 1994 m. kovo mėnesį, Aukščiausiasis Teismas sprendimu 9 – 0 priėmė atlikėjui J. Fogerty naudingą teismo nutartį.

LANA DEL RAY VS RADIOHEAD

Elektroninės muzikos grupė „Radiohead“ padavė atlikėją bei dainų autorę Lana Del Ray į teismą teigdami, kad dainininkė nukopijavo grupės „Radiohead“ dainą „Creep“. Savo Twitter paskyroje atlikėja Lana Del Ray pasidalino žinia, jog ji pasiūlė grupei tapti dainos „Get Free“ bendrasavininkais, kuriems priklausytų 40 % dainos autorių teisių. Tačiau grupė atsisakė pareikšdami, jog nori visų 100 %. „Radiohead“ muzikos leidėjų atstovas „Warner / Chappell“ pripažino dalyvavę diskusijose su Lana Del Rey atstovais. Jie pridūrė, kad muzikiniai elementai, naudojami „Get Free“ eilutėse rasti ir „Creep“ eilutėse, būtent dėl to siekiama pripažinimo visų dainos „Creep“ autorių naudai. Taip pat jie patvirtino, kad teismo procesas nebuvo nepateiktas, o „Radiohead“ nereikalauja 100 proc. autorių teisių, kaip teigia Lana Del Rey. Atlikėja apie šio ginčo baigtį pranešė būdama ant scenos – festivalyje „Lollapalooza“, savo pasirodymo metu. Ji, užsidegdama cigaretę, pasakė savo auditorijai: „Dabar, kai mano byla baigėsi, spėju, kad galiu dainuoti tą dainą bet kada, tiesa?“. Ironiška, tačiau „Radiohead“, grupė su ta pačia „Creep“ daina, anksčiau buvo paduoti į teismą už „The Hollie“ dainos „The Air That I Breathe“ plagijavimą.

Panašumai muzikoje ir ieškiniai dėl galimai kopijuojamo muzikos kūrinio vis labiau tampa kasdieniniu industrijos incidentu. Vieni sako, kad taip atsitinka, nes muzika jau yra išsisėmusi ir sukurti kažką ekstravagantiško yra pakankamai sudėtinga. Vieni muzikos analitikai teigia, jog iškeltos tokio pobūdžio bylos vis labiau tampa pavojumi pačiai muzikos industrijai, dėl to geras teisininkas, išmanantis ne tik savo darbą, bet ir muzikos niuansus, šalia atlikėjo yra ypač reikalingas. Autorių teisių išmanymas yra būtinas, nors dažnai šią temą muzikos atlikėjai yra linkę palikti giliai stalčiuose. Vis dėlto, teisės supratimas suteikia atlikėjui saugią aplinką kurti.