MUZIKOS ĮRAŠŲ INDUSTRIJA 2020-AISIAIS

vinyl record wall decor

Muzikos industrijos profesionalai išgirdę korona viruso vardą lieka sukaustyti – jo padariniai sukėlė didelį sąmyšį nusistovėjusioje šios industrijos ekosistemoje. Viešų erdvių veiklų stabdymas padarė įtaką mažesniems bendrų Kompensacinių atlyginimų išmokėjimams teisių turėtojams – atlikėjams, autoriams, bendraautoriams – nors ir statistiškai, per 2020-uosius metus, muzikos transliavimo bei pasiklausymo platformų mokomų prenumeratų vartotojų skaičius smarkiai išaugo. Pagal pateiktus Tarptautinės nevyriausybinės fonogramų pramonės federacijos (angl. International Federation of the Phonographic Industry, toliau - IFPI) statistinius duomenis, net 443 milijonai vartotojų 2020-aisiais metais mokėjo už prenumeratas muzikos pasiklausymo platformose.

Pasaulinė įrašų organizacija IFPI, atstovaujanti muzikos pramonės interesus, prižiūrinti komercinį muzikos panaudojimą ir ginanti autorių teises, 2021-ųjų Kovo mėnesį pristatė pasaulinę muzikos ataskaitą „Global Music Report 2021”.

Pasaulinis muzikos įrašų sektorius 2020-aisiais metais augo net 7,4%, o bendros pajamos sudarė 21,6 milijardo US dolerių. Pasak IFPI generalinės direktorės Frances Moore, muzikos industrija yra pratusi prie nuolatinių pokyčių. Laimei, jog per daugelį metų, pamatas, į kurį įrašų kompanijos pradėjo investuoti, licencijuoti ir kitaip jį plėsti suskaitmeninus paslaugą, šiandien leidžia muzikos įrašų sektoriui būti inovatyviam ir atrasti naujus muzikos plėtros kelius iki jos fanų – net ir tokiais iššūkių pilnais laikais.

Iškarpos iš IFPI organizacijos publikuoto leidinio „Global Music Report 2021”

IFPI išleistame ataskaitiniame leidinyje yra akcentuojama, kad prie globalaus muzikos įrašų sektoriaus augimo ypač prisidėjo net 18,5% padidėjęs mokamų muzikos pasiklausomų platformų prenumeravimas. Organizacijos pateikia duomenis, jog bendras streaming (aut. pastaba – muzikos transliavimas), įskaitant tiek mokamas prenumeratas, tiek komerciniais tikslais bei skelbimuose naudojamus įrašus, išaugo 19,9% ir pasiekė 13,4 mlrd. USD, arba 62,1% viso pasaulio muzikos įrašų sektoriaus pajamų.

MUZIKOS ĮRAŠŲ SEKTORIUS (2020) SKAIČIAIS:

– Globali muzikos įrašų rinka augo 7,4%

– Mokamų muzikos įrašų pasiklausymo prenumeravimas padidėjo 18,5%

– Muzikos streaming’as kilo 19,9%

– Muzikos parsisiuntimas ir kitų skaitmeninių įrašų nuosavybės teisių įgijimas krito -15,7%

– Fizinių muzikos įrašų produktų įsigijimas sumažėjo -4,7%

– Atlikėjų kompensaciniai atlyginimai (performance rights) nukrito -10,1%

– Muzikos sinchronizavimas (synchronisation) sumažėjo 9,4%.

2020-ieji taip pat buvo ypatingai darbingi metai muzikos įrašų kompanijoms, kurios sparčiai išplėtė savo veiklą naujose teritorijose. Lietuvoje 2020-aisiais metais atsivėrė „Universal Music Lithuania“ departamento durys, o naujai įkurtas „Warner Music Baltics“ padalinys šiuo metu yra pasirašęs sutartis su atlikėjais: The Roop, Monique ir Jovani.

Iškarpa iš IFPI organizacijos publikuoto leidinio "Global Music Report 2021”

Pandemijai stipriai paveikus gyvosios muzikos sektorių ir sustabdžius koncertinę veiklą neribotam laikotarpiui, įrašų kompanijos stengėsi padėti muzikos atlikėjams išlaikyti ar toliau auginti savo pajamas, neleidžiant ekosistemai sugriūti. Muzikos įrašų kompanijos didelį dėmėsi skyrė investuodami į atlikėjų ir muzikos įrašų plėtojimą bei panaudojimą skaitmeninėje pramonėje. Muzikos įrašų kompanijos, skatindamos bei padėdamos muzikos atlikėjams toliau kurti, neleido sektoriui stagnuoti. Skatindami sektoriaus kūrybiškumą ir inovatyvumą, šiandien džiaugiamės ne tik nuotoliniu būdu rengiamais koncertais, tačiau ir gyvais muzikos pasirodymais „Drive-In“ (koncertai, kuriuose žiūrovai atvyksta ir dalyvauja su savo transporto priemonėmis, išlaikant socialinį atstumą) formate.

Muzika prie mūsų gyvenimo prisideda labai įvairiais, dažnai neįkainojamais būdais. Viena iš sričių, kurią galime įvertinti, yra jos ekonominis indėlis. Remiantis „The Economic Impact of Music in Europe“ nuodugniu „Oxford Economics“ tyrimu, kurį užsakė IFPI, muzikos sektorius palaiko net du milijonus darbo vietų ir per metus Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės ekonomikai skiria 81,9 mlrd. eurų.

MUZIKOS SEKTORIAUS BENDROJI PRIDETINĖ VERTĖ SUDARO 81,9 MLRD. EURŲ BENDROJO VIDAUS PRODUKTO EU ir JUNGTINĖJE KARALYSTĖJE

PREKĖS IR PASLAUGOS, EKSPORTUOJAMOS Į ŠALIS UŽ EUROPOS SĄJUNGOS IR JUNGTINĖS KARALYSTĖS RIBŲ, SUDARO 9,7 MLRD. EURŲ

IŠ VISO SEKTORIUS SUMOKA 31 MLRD. EURŲ MOKESČIAMS

ŠIUO METU MUZIKOS SEKTORIUS PALAIKO 2 MILIJONUS DARBO VIETŲ

2020-ieji muzikos industriją vienareikšmiškai sujaukė, atnešdami naujų vėjų. Tačiau didžiausią krizę išgyvenanti muzikos įrašų industrija įrodė savo lankstumą, kūrybiškumą ir gebėjimą prisitaikyti. Nors pandemija ir nežada trauktis, žingsniai 2021-aisias muzikos įrašų sektoriuje jau nebebaugina – įpratome muzikos versle suktis naujai. Daugiau apie globalią muzikos įrašų industrijos apžvalgą skaitykite: https://www.ifpi.org/ifpi-issues-annual-global-music-report-2021/