MUZIKOS LEIDYBOS FINANSAVIMO FONDAS. KĄ REIKIA ŽINOTI?

person sitting on chair in front turned-on monitor

Ne paslaptis, kad muzikos leidyba dažnai nėra minimaliausių finansų reikalaujantis procesas. Visos lėšos reikalingos studijos nuomai, bendram albumo apipavidalinimui, diskų gamybai ir pan., kiekvienam atlikėjui gali reikšti skirtingas pinigines sumas – bendra sąmata gali priklausyti nuo meistriškumo, kokybės, projekto dydžio ir sudėtingumo. Tačiau, besibūgštaudami dėl finansinių sunkumų, muzikos kūrėjai neturėtų nukabinti nosies – jų leidybines svajones paversti realybe gali padėti AGATA, kartu su Muzikos leidybos finansavimo fondu.

Muzikos leidybos finansavimo fondas – nuo 2018 metų asociacijos AGATA vykdoma priemonė, padedanti skatinti naujų įrašų leidybą. Konkurse gali dalyvauti esami asociacijos nariai, o laimėjus finansuojama dalis naujų albumų leidybos išlaidų. Konkursą laimintys projektai pasižymi muzikine įvairove, naujais kūrybiniais vėjais ir išskirtinėmis idėjinėmis variacijomis. Norint dalyvauti konkurse reikia būti AGATA nariu ir teikti paraiškas iki asociacijos nustatyto konkursinio laiko.

Nors pagrindines Muzikos leidybos finansavimo fondo taisykles ir reikalavimus AGATA pateikia savo puslapyje, MusicLab negalėjo plačiau nepasidomėti fondo konkursu ir asociacijai pateikėme keletą klausimų. Tikimės, kad jie palengvins fondo koncepcijos suvokimą ir leis žengti tinkamą žingsnį tiems asociacijos nariams, kurie svajoja savo muzikinį albumą paversti realybe!

Kokiam skaičiui projektų finansavimas įprastai yra skiriamas? Nuo ko priklauso kiekvienų metų finansavimo suma?

2018 m. ir 2019 m. buvo finansuota po 35 leidinius, o 2020 m. net 81. Daugiau nei dvigubai finansuota leidinių, kadangi ir fondo biudžetas išaugo nuo 60 tūkst. Eur iki 150 tūkst. Eur. Šiemet kaip ir pernai fondo biudžetas yra 150 tūkst. Eur, tad tikimės finansuoti apie 80 naujų leidinių. Kiekvienais metais AGATA Taryba sprendžia fondo dydį, pernai jis buvo padidintas dėl pandemijos sukeltų padarinių – norėjome padėti kuo daugiau atlikėjų išsileisti naujus leidinius.

Kam tiksliai yra skiriamas finansavimas? Ar į finansavimą įeina video klipo, albumo dizaino kūrimo išlaidos ir pan.?

Finansavimas yra skiriamas atlikėjų honorarams ir fonogramos gamintojų paslaugoms, tad jeigu atlikėjas gavęs honorarą nori išleisti jį dizaino paslaugoms, instrumentų nuomai ar fizinio tiražo gamybai – tai padaryti tikrai gali.

Ar finansuotus albumus pati AGATA įkelia į muzikos platformas, tokias kaip Spotify?

Vienas iš finansavimo įsipareigojimų yra tas, jog atlikėjas/grupė išleidus leidinį turi pats ar su mūsų pagalba jį įkelti į Pakartot.lt platformą. O dėl kitų platformų, jeigu atlikėjas ar grupė kreipiasi, jog nori patalpinti albumą į muzikos pasiklausymo platformas, mes visada pasiruošę padėti: pakonsultuosime, patarsime, jei norėsite – patalpinsime be jokių tarpininkavimo mokesčių ir reguliariai mokėsime už perklausas sugeneruotą atlyginimą.

Jei atlikėjas laimi finansavimą vienais metais, ar kitų metų konkurse jis taip pat gali dalyvauti ir teikti paraišką naujam savo projektui įgyvendinti?

Atlikėjas jau gavęs finansavimą tikrai gali dalyvauti kitų metų konkurse. Svarbu būti pilnai atsiskaičius už suteiktą ankstesnį finansavimą. Matydami situaciją, jog 2020 m. nemaža dalis finansuotų albumų dar nėra išleista dėl įvairių priežasčių: dėl apribojimų neturėjo galimybės su grupe padaryti įrašų, nori išsileisti tam laikui, kai galės daryti koncertus ir pan., todėl 2020 m. gavę finansavimą, bet už jį dar neatsiskaitę, taip pat gali dalyvauti šių metų konkurse, tačiau naują finansavimą (jei jis bus skirtas) galėsime pervesti po atsiskaitymo už 2020 m.

Ar pandemijos sukelti iššūkiai muzikos industrijai galėjo daryti įtaką fondo veiklai, finansavimo sumoms?

2020 m. paskelbus konkursą, jo biudžetas buvo 60 tūkst. Eur, tačiau prasidėjus pandemijai ir pamačius, kad visi atlikėjų koncertai ir kitos veiklos yra atšaukiami, buvo nuspręsta padidinti konkurso biudžetą iki 150 tūkst. Eur ir taip suteikti daugiau atlikėjų galimybę išsileisti naujus leidinius. Taip pat, per pandemiją gavome dvigubai daugiau paraiškų nei gaudavom ankščiau, kadangi nemaža dalis atlikėjų pasinėrė į kūrybą, naujų leidinių ruošimą, turėjo daugiau laiko, tad susidomėjimas fondu tikrai išaugo. Galima teigti, kad pandemija tikrai padarė didelę įtaką fondo veiklai ir finansavimo sumoms.

Viena iš vertinimo kriterijų dalių yra albumo idėja ir vizija: unikali, novatoriška, išskirtinė idėja. Galbūt atmintyje yra išlikusios vienos unikaliausių albumų idėjų, kuriomis galėtumėte pasidalinti?

Iš tikrųjų kiekvienas finansuotas leidinys buvo kažkuo unikalus ir išskirtinis, tad atmintyje jų įstrigę labai daug. Visada smagu pamatyti kažką naujo, nuo netikėtų atlikėjų kolaboracijų iki išskirtinių sklaidos planų.

Ar atlikėjo kvalifikacija yra vienas iš lemiamų dalykų konkursui laimėti? Vadinasi, jeigu kūrėjas jau yra ŽINOMAS, jo galimybė laimėti išauga?

Tikrai ne, net tokio kriterijaus kaip atlikėjo žinomumas neturime, tačiau yra atsižvelgiama į muzikalumo lygį bei atlikėjo artistinį augimą. Vertinant paraiškas atsižvelgiame į albumo idėją/viziją, kultūrinę/socialinę vertę, muzikinį meistriškumą, projekto pagrįstumą, tad tiek žinomi, tiek mažiau žinomi atlikėjai yra vienodai vertinami ir turi tokias pačias galimybes.

Vertinimo kriterijuose minimi papildomi balai debiutuojantiems – papildomi balai skiriami, kai atlikėjas jau kažkur pasižymėjo. Ką reiškia pasižymėjimas? Ar tai yra surengtas mini koncertas, ar užtenka vos vieno viešai išleisto kūrinio ir pan.?

Jau kažkur pasižymėjęs atlikėjas yra tas, kuris galbūt dalyvavo muzikiniuose jaunųjų grupių konkursuose, galbūt dalyvauja muzikinėse laidose, gal turi ir koncertus, o gal tik išleidęs kelis singlus, tačiau dar neturėjo galimybės išleisti savo debiutinio albumo. „Pasižymėjimas“, šiuo atveju, tiesiogiai susijęs su galimybe muzikos ekspertams įvertinti būsimo debiutinio albumo kokybę, potencialą. Jei vertintojai mato juos kaip vertus dėmesio – norime paskatinti tokius atlikėjus, suteikdami jiems papildomą balą ir galbūt prisidėti prie jų pirmojo albumo išleidimo.

Per visą fondo gyvavimo istoriją ar yra pasitaikę, kad fondo prisidėjimas prie albumo plėtros leido atlikėjui žengti pirmuosius žingsnius profesionalioje muzikos karjeroje?

Sunku pasakyti, reiktų pačių atlikėjų paklausti, tačiau tikrai buvo ne vienas, kurio finansavome pirmąjį albumą arba jeigu ne šis finansavimas, tai tikrai nebūtų turėję galimybės išsileisti patys.

Tarkime, konkurse dalyvaujantis asmuo jau yra profesionaliai įrašęs savo albumą, tačiau jo niekur nepublikavęs ir neišleidęs. Ar tokiu atveju galima dalyvauti konkurse ir finansavimo fondo pagalba kompensuoti savo albumo išlaidas (ar jų dalį)?

Gali. Svarbu, kad tai būtų naujas, dar nepaviešintas albumas.

Ar albumo leidybos techninius niuansus privaloma vykdyti Lietuvoje? Ar galima finansavimą naudoti vykdant albumo leidybą užsienyje?

Finansavimas yra skirtas atlikėjų honorarams ir fonogramų gamintojų paslaugoms, tad jeigu atlikėjas nori išleisti savo honorarą, vykdant albumo leidybą užsienyje, tai daryti jis gali. Turime ne vieną atvejį, jog atlikėjai albumus įrašinėjo ir užsienio šalyse.

Kokie pirmieji žingsniai turi būti įvykdyti po laimėjimo? Ką konkurso laimėtojas turi daryti?

Visų pirma, bus pasirašoma sutartis su AGATA, pagal kurią pervesime finansavimą. Laimėjus finansavimą atlikėjas įsipareigoja viešinti AGATA ir Muzikos leidybos fondą savo soc. tinkluose, albumo pristatymuose, spaudoje, uždėti AGATA logotipą ant fizinio leidinio (jeigu jis yra leidžiamas). Taip pat, mums paprašius suteikti medžiagos komunikacijai: nuotraukų, vaizdo reportažų iš įrašų, leidinio viršelį, informaciją straipsniams ir pan. Išleidus leidinį, atlikėjas turi užregistruoti albumą ManoAGATA sistemoje, įkelti į Pakartot.lt platformą bei pateikti ataskaitą.

Kokį patarimą galėtumėte duoti tiems, kurie nori laimėti šį konkursą? Gal pastebėjote kažkokias klaidas, kurias atlikėjai daro dalyvaujant konkurse, teikiant paraiškas?

Peržiūrėkite konkurso kriterijus, jog supratumėte, kas bus vertinama. Stenkitės kuo tiksliau atsakyti į visus klausimus, visi jie labai svarbūs. Informaciją paraiškoje pateikite taip, jog vertindami komisijos nariai galėtų įsivaizduoti, koks tai albumas bus. Labai svarbu, kad aiškiai ir apibrėžtai aprašytumėte projekto pagrįstumą. Pavyzdžiui, neužtenka parašyti, jog albumo sklaida bus vykdoma socialiniuose tinkluose. Turi būti aiškus sklaidos planas – kas bus viešinama, kur tiksliai, galbūt pranešimai spaudai, gal koncertai tam tikrose vietose ir pan. Taip pat ir albumo idėja – neužtenka parašyti, jog tai Jūsų tam tikro žanro naujas albumas, nes komisijai bus sunku įsivaizduoti.

Reikiamą bazinę informaciją apie AGATA Muzikos leidybos finansavimo fondą rasite ČIA:

https://www.agata.lt/lt/naujienos/muzikos-leidybos-finansavimo-fondas-2021

Paraiškų AGATA laukia iki balandžio 1 d., o jei kils klausimų, visada galite parašyti – mlf@agata.lt.