BILIETAS RANKOJE, PASIRODYMAS EKRANE. NAUJO MUZIKOS VERSLO SEKTORIAUS PRADŽIA?

macbook pro on white textile

Pasaulį sudrebinusi pandemija privertė milijonus atlikėjų visame pasaulyje stabdyti įvairių koncertinių turų ir pasirodymų veiklas. Muzikos industrijoje mokami gyvo garso pasirodymai yra vieni iš pagrindinių muzikos atlikėjų pajamų šaltinių. Atšaukus juos nemaža dalis atlikėjų susidūrė su finansinėmis problemomis. Tačiau ne veltui yra sakoma, kad kai užsidaro durys – atsiveria langas.

 Amerikiečių pop-roko duetas, grupės Good Charlotte nariai, broliai dvyniai Joel and Benji Madden, 2017 metais įkūrė tiesioginio transliavimo platformą „Veeps“, kuri, remiantis Joel Madden žodžiais, vien tik per 2020 metus padėjo muzikantams (tiek žinomiems atlikėjams, tiek naujiems) užsidirbti daugiau nei $10 milijonų JAV dolerių. 2020-aisiais „Veeps“ surengė apie tūkstantį tiesioginių transliacijų, į kurias norint patekti buvo pardavinėjami bilietai. Pati kompanija praneša, kad didžiausias klausytojų aktyvumas bei pelnas buvo pasiektas antroje 2020 metų pusėje.

Gyvojo muzikos sektoriaus sustabdymas 2020-siais ypač padidino skaitmeninės muzikos vartojimą internetinėse platformose. Pagal statista.com tinklapio pateiktus duomenis, 2021 metais pajamos iš music streaming  (liet. Muzikos transliavimas) išlieka proporcingai augančios. Atsižvelgiant į išaugusią tiesioginių transliacijų paklausą, kompanija „Veeps“ prisitaikė skaitmeninės, techninės ir gamybos specifikacijas. Tai leido jiems greitai tapti tiesioginių transliacijų paslaugų teikimo įmone. Ši platforma išskirtinai leidžia atlikėjams ir gerbėjams bendrauti tiesiogiai, naudojant chat (liet. Pokalbių) funkciją bei leidžia atlikėjams užsiminėti tiesiogine savo prekių, pavyzdžiui, albumų, marškinėlių, džemperių prekyba. Ši platforma neima komisinio mokesčio iš atlikėjų. Taip kompanija išreiškia solidarumą atlikėjams, kurie finansiškai nukentėjo dėl COVID-19 atšauktų pasirodymų. Vos per 10 mėnesių apmokamos tiesioginės transliacijos tapo atlikėjams kritiškai svarbiu pajamų šaltiniu.

Viena didžiausių pasaulyje renginių organizavimo kompanijų ir muzikos galiūnių „Live Nation“ nupirko didžiąją „Veeps” akcijų dalį.

„Mes esame sužavėti tuo, ką Benji ir Joel sukūrė su „Veeps“. Jų platforma atidarys naujus kelius mėgautis tūkstančiais Live Nation koncertų“ – štai taip apie naują partnerystę su „Veeps“ kalba Michael Rapino, „Live Nation Entertainment“ prezidentas ir generalinis direktorius.

Tiesioginių pasirodymų transliacijos leidžia mėgautis renginiais neribojant dalyvių skaičiaus ir suburia kiekvieną klausytoją iš įvairiausių pasaulio kampelių. „Veeps“ įkūrėjai džiaugiasi galėdami padėti vis daugiau atlikėjų atrasti bei neprarasti ryšio su savo gerbėjais, ypatingai šios pandemijos akivaizdoje. Benji Madden teigė, jog šią platformą ateityje jie mato pilną naujų inovacijų. Sugrįžus gyviems koncertų pasirodymams yra tikimasi leisti klausytojams mėgautis pasirodymais ne tik koncertų salėse, bet ir tiesioginės transliacijos metu. „Mes visada tikėjome, kad skiriant pakankamai dėmesio menui, tiesioginės transliacijos leistų atlikėjams sukurti tokius pasirodymus, kuriais ne tik galėtų didžiuotis patys, bet ir jausti gerbėjų simpatijas bei artumą.“

Tokių dviejų kompanijų sąjunga, kuri iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti menka, keičia muzikos industriją. Galbūt ateityje pelnas iš gyvų pasirodymų muzikos atlikėjams nebebus vienas iš pagrindinių pajamų šaltinių.

„Live Nation“ 2020 metų trečiajame ketvirtyje pajamos siekė 184 mln. JAV dolerių, o tai yra net  95% mažiau palyginus su 3,77 mlrd., kuriuos kompanija uždirbo tą patį ketvirtį tik 2019 m. iš koncertų, bilietų pardavimo ir rėmimo. Tad spręsti, kuri kompanija iš šio sandorio pasiima daugiau yra sudėtinga, tačiau jų partnerystės sėkmingumas yra nedvejotinas. Koncertai tiesioginių transliacijų metu iš lėto reorganizuoja muzikos industriją.  Dar prieš 20 metų atsiradusi įrašų skaitmenizacija atvėrė naujas galimybes muzikos įrašų platinimui internetinėse svetainėse ir tapo atskiru verslo sektoriumi. Ar „Veeps“ atveria pradžią į naujo muzikos verslo sektoriaus kelią? Galbūt.