PATS SAU VADYBININKAS: PIRMINIAI ŽINGSNIAI SIEKIANT AUKŠTUMŲ

boy singing on microphone with pop filter

Pradedant dėti pirmuosius žingsnius muzikos verslo kelyje yra nemaža tikimybė, kad startuoti teks vienam. Bėgant laikui aplink atlikėją formuojasi jam reikalingų ir naudingų žmonių komanda – suvokdamas įvairių muzikos sričių profesijų skirtumus atlikėjas nusprendžia, kokių profesijų atstovai jam yra reikalingi.

Jau ankstesniuose straipsniuose aptarėme svarbų faktą – šiuolaikiniame pasaulyje daugelis profesijų (šiuo atveju, muzikos srityje) nebeturi apibrėžties. Atlikėjo vadyba nebėra tokia, kokia buvo anksčiau – ji reikalauja tiek įprasto organizuotumo, tiek atlikėjo identiteto kūrimo bei suvokimo, kokią žinutę norima skleisti ir pan. Dėl šių priežasčių padaugėjo atlikėjų, kurie vadyba užsiima patys – juk kas geriau perteiks ir suprast idėjinius sprendimus už save patį?

Savęs vadyba (angl. self – management) – svarbi ir vis populiarėjanti vadybos rūšis, kuri apima gebėjimą kontroliuoti savo mintis, jausmus bei veiksmus taip susifokusuojant į siekiamybę. Vadinasi, galimybė užsiimti „savęs“ vadyba gali padėti sistemingai pasiekti užsibrėžtų tikslų.

VADYBOS FUNKCIJOS:

1. Planavimas (ko aš siekiu?)

2. Organizavimas (kaip pasieksiu?)

3. Vadovavimas (motyvuoju save siekti tikslą)

4. Koordinavimas (derinu veiklas)

5. Kontrolė (ar viskas pagal planą?)

Savęs vadyba gali būti ne tik puikia alternatyva muzikinei komandai karjeros pradžioje, bet ir nuolatinis būdas išlikti idėjų kupinu, kūrybiškumo neribojančiu bei laisvu kūrėju. Remiantis Tunecore.com, struktūruoti bei svarbiausi savęs vadybos etapai gali būti šie:

1. Laiko linijos užsibrėžimas. Šis žingsnis gali būti pergalingai svarbus – susiplanuojant būsimus kūrinių leidimus, susitikimus, interviu ir pan. yra ne tik palaikomas organizuotumas bet ir statomas atlikėjo pagrindas.

2. Muzikos verslo suvokimo tobulinimas. Net jeigu laikui bėgant atsiras didžiulė atlikėją supanti komanda, muzikos industrijos pagrindų ir trendų suvokimas suteiks naudą ne tik savęs vadybos veikloje, bet ir ateities perspektyvose. Bet kokiu atveju naudinga išmanyti pagrindus ir turėti atskirą, nuo nieko nepriklausomą nuomonę ar poziciją.

3. Pagrindų žinojimas. Per visą muzikos industrijos istoriją galima rasti laiko patikrintų ir veikiančių metodų, kuriais atlikėjai siekia ilgalaikės karjeros. Žinoma, pasitaiko atvejų, kuomet vos išleidus vieną kūrinį sulaukiama didelės sėkmės, tačiau tai – retenybė, vis dar dominuoja nuoseklus ir koordinuotas darbas siekiant savo tikslo. Todėl svarbu žinoti pagrindus, svarbiausius žingsnius, tokius kaip: kokiu metu naudinga kelti turinį į socialines medijas, kada muzika yra labiausiai klausoma, kokia tikslinė auditorija ir pan.

4. Partnerysčių apsvarstymas. Galbūt yra kitų pradedančių atlikėjų, su kuriais būtų galima įrašyti kūrinį? Galbūt galima rasti partnerių, kurie norėtų užsiimti brand‘o palaikymu?

5. Pastabumo palaikymas. Naudinga pažvelgti į muzikos industriją ir rasti tinkamus pavyzdžius – kaip karjerą kūrė kiti, paties mėgstami atlikėjai?

6. Platus žvilgsnis į perspektyvas. Svarbu išlikti atviram naujoms idėjoms, atsižvelgti, kokie projektai šiuo metu susilaukia sėkmės. Kuriant ir palaikant savo identitetą sugebėti išlaikyti smalsumą – profesionalumo ženklas.

7. Savo jėgų paskyrimas ilgam laikotarpiui. Labai daug siekiant ir dirbant gali grėsti perdegimas – atrodyti, kad nėra jokio progreso ar judėjimas minimalus. Tačiau suvokimas, kad esate muzikoje ne dėl vieno kūrinio, EP ar pilno albumo, o ilgesniam laikui, padės sukaupti jėgas ilgai muzikinei kelionei. Juolab, siekiant aukštumų iš didžiulės meilės savo veiklai ir muzikai, viskas pasidaro paprasčiau.

Pačioje pradžioje visa tai gali atrodyti sudėtinga ir sunkiai apibrėžiama – siekiams, veiklų derinimui ir planavimui neretai reikia įgūdžių ar tam tikrų kompetencijų, kurias atsinešame per patirtis. Užsibrėžus pagrindinius savo, kaip pradedančio atlikėjo, tikslus bei susidūrus su sunkumais turime nepamiršti, kad:

X Nuolat keičiasi išorinis pasaulis;

X Nuolat keičiamės mes;

X Pokyčiai įvairiose gyvenimo srityse tampa tokie greiti, kad nieko negalima išmokti vieną kartą ir visam laikui;

X Profesinio ir asmeninio gyvenimo derinimas tampa būtinybe.

„Susitinku su daug muzikantų ir žmonių muzikos versle ir nuolat bandau suprasti, ką noriu daryti su muzika. Pažiūrėsime. Noriu daryti viską“ kartą sakė amerikietis aktorius bei muzikantas Tyler Posey. Nebijok išdrįsti ir pradėti savo muzikinį kelią net jeigu tenka viską daryti pačiam, be papildomos pagalbos.