PROJEKTAS „KONKURENCIJA":

elektroninės muzikos skambesiai Lietuvos kraštovaizdžių akivaizdoje

Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Ką daryti, jei esi elektroninės muzikos entuziastas, neapsakomai besižavintis savo šalies gamtos unikalumu? Išskirtinio ir dar mažai pažinto projekto „Konkurencija“ komanda įrodo – du, iš pažiūros skirtingi, dalykai tikrai gali būti suderinami.

Šio projekto tikslas, kaip įvardija patys iniciatoriai, „elektroniniu muzikos skambesiu perteikti Lietuvos gamtos išskirtinumą“. Komanda įsitikinusi, kad didžioji dalis lietuvių skiria didelę reikšmę Lietuvos gamtai, o patys projekto dalyviai siekia tai susieti ir su mylimu muzikos žanru: „Norime tuo dalintis su kitais ir parodyti, kad Lietuva taip pat turi nuostabią nišą, kurioje gali susilieti elektroninės muzikos skambesys bei įspūdingos gamtos grožis. Manome, kad tokia sintezė atskleidžia ir intelektualiąją šio muzikos žanro pusę, kuri dažnai nepelnytai lieka nurašyta.“

Paklausus, kaip kilo ši idėja, projekto iniciatoriai Simas Alaburda ir Gytis Navickas paminėjo, jog vakarėliuose ir draugų susitikimuose labai svarbu kokybiškos pramogos, o tam reikia idealaus muzikinio fono, kurio įkūrėjai nuolat ir ieškodavo. Tačiau kūrėjai įsitikinę, kad nors muzikos industrija ir tobulėja vizualinio turinio kūrime, elektroninės muzikos nišai trūksta progreso. Atsižvelgus į šią problemą buvo inicijuotas naujos platformos, siekiančios su elektronine muzika supažindinti dar platesnę auditoriją, įkūrimas.

Nuotrauka iš asmeninio archyvo

„Simas ir Gytis kilę iš nuostabios gamtos apsuptų kraštų – Pagėgių ir Anykščių, todėl mintis apie „live“ transliacijas iš vietų, garsėjančių kvapą gniaužiančiais panoraminiais vaizdais, buvo natūralus progresinis žingsnis“, – pasakoja komanda.

Projekto bendraminčiai mano, kad šalyje nėra suteikiama pakankamai informacijos apie elektroninės muzikos žanrą, kas neretai skatina laikytis klaidingų įsitikinimų: „Lietuvoje žmonės nėra pakankamai edukuojami kas būtent yra ta elektroninė muzika, todėl mūsų tikslas yra įrodyti, kad tai nėra vien trankių ir monotoniškų garsų kratinys. Norime edukuoti žmones parodydami, kokį poveikį elektronikos skambesys turi mūsų mąstymui ir psichinei būsenai.

Taip pat Lietuva turi daugybę dar neatrastų elektroninės muzikos talentų, su kuriais, manome, jau metas susipažinti platesnėms auditorijoms, todėl tikime, kad „Konkurencijos“ platforma gali tapti rimta erdve tokiam startui“, – teigia pašnekovai.

Raktas į sėkmę – idėjos ir motyvuota komanda

Šiuo metu pagrindinė projekto „Konkurencija“ veikla – elektroninės muzikos set‘ų gamtoje filmavimas ir jų skleidimas auditorijai pasitelkiant populiariausias interneto platformas. Paklausus, ar tokios idėjos įgyvendinimas yra sunki misija, kūrėjai atsako paprastai – kiekviena veikla reikalauja pastangų ir laiko, būtent nuo to priklauso sėkmė ir rezultatai. „Kad ir kaip sunku kartais bebūtų, tai anksčiau ar vėliau taps naudinga tiek mums, tiek „Konkurencijai“, – atvirauja komanda.

Nuotraukos iš asmeninio archyvo

Pašnekovai įsitikinę, kad norint plėtoti tokį projektą svarbiausia turėti idėjų, motyvacijos ir bendraminčių, o kiekvieno pasirodymo įgyvendinimui neužtenka išsirinkti lokaciją – taip pat reikia įvertinti, kokių techninių, kūrybinių bei organizacinių pastangų reikės. „Komandoje turime skirtingų žmonių – vieni labiau mėgsta konkretumą, kiti pasikliauja spontaniškumu. Be abejo, struktūra yra tikrai reikalinga ir tikrai pasiteisina, tačiau visada pasitaiko atvejų, kai susiduriame su situacijomis, kur spontaniškumas yra neišvengiamas ir labai sveikintinas“, – patirtimi dalinasi kūrėjai.

Projekto „Konkurencija“ komanda sudaryta iš nemažo būrio bendraminčių: „Šiuo metu organizavimo komandoje turime šešis narius, taip pat neatsiejama projekto dalis yra kūrybinė/techninė komanda, kuriai priklauso dar šeši žmonės. Turime ir ilgalaikius projekto draugus ir partnerius, su kuriais susipažinome „Konkurencija“ epizodų filmavimų metu.

Esant norui, labai palankiai priimame komandos narių savanorišką įsitraukimą į papildomas organizavimo, kūrybines ar techninių klausimų veiklas – suteikiame progą mokytis ir tobulėti kartu.“

Nuotraukos iš asmeninio archyvo

Projekto išskirtinumas – mistika ir legendomis apipintos lokacijos

Projekto komanda jau yra aplankiusi šešias skirtingas Lietuvos vietas, o kiekvienas juose atliktas pasirodymas turi ir savo pavadinimą: Rambyno kalnas („Ritualas“), Bijeikių (Rubikių) apžvalgos bokštas („Velnio šokis“), Vilniaus Santakos geležinkelio tiltas („Metro“), Žalgirio Pergalės parkas („1410“), Europos Parkas („Seansas“), Anykščių Labirintų parkas („Naktinis Pasivaikščiojimas”).

Pašnekovai tikina – dėl kiekvienos vietos unikalumo ir savito grožio išrinkti įspūdingiausią aplankytą kraštą sudėtinga, tačiau atmintyje labiausiai išliko „Velnio šokis“: „Tai itin stiprus epizodas tiek DJ ir visos komandos pasirinkimo atžvilgiu, tiek efektu, kurį sukūrė ilgėjantys vakarai, nuostabios gaivos pavasario pabaigos oras, nuo apžvalgos bokšto matomi ežerai, žaliuojančios pievos ir aplamai visa, link vasaros skubanti gamta“, – džiaugiasi komanda ir rezultatą siūlo įvertinti patiems.

Tiesa, kiekvienas pasirodymas yra organizuojamas atsižvelgiant į pasirinktos vietos išskirtinumus: „Projektas „Konkurencija“ apipintas mistikos tematika: renkant naujo epizodo pavadinimą remiamės pačios lokacijos sukuriama atmosfera, filmavimo perteikiama idėja, taip pat ir lokaciją supančiomis legendomis, istorijomis. Taip pat stebime astrologinius ir meteorologinius pasikeitimus, vykstančius būtent tuo metu – tai dažnai būna susiję su lokacijos legendomis ir padeda sukurti dar didesnį mistikos efektą“, – teigia kūrėjai.

Ateities planai ir patarimai pradedantiesiems kūrėjams

Pašnekovai teigia, kad šis projektas jiems suteikia kūrybinį įkvėpimą, pasitikėjimą savo jėgomis, norą tobulėti, naujas pažintis, gerą laiką su bendraminčiais, kurie šiuo metu yra ne tik draugai, bet jau ir drąsiai vadinami šeima bei savo krašto ir gamtos pažinimą.

Komanda taip pat dalinasi patarimais ir pradedantiesiems kūrėjams, kurių širdyse kirba įvairios kūrybinės idėjos ir dar neišsipildę projektai, tačiau jie niekaip nedrįsta pradėti: „Banalus, bet laiko patikrintas patarimas – tiesiog pradėti, ir geriau anksčiau nei vėliau. Tik „darydami“ galime suprasti ko trūksta, ko dar nemokame, o išsiaiškinus savo galimybes ir sukaupus patirties kas kart pradėti bus vis lengviau, o kas atrodė neįmanoma – taps malonia kasdienybe.

Iš savo patirties galime pasakyti, kad nemažiau svarbu atrasti bendraminčių, suinteresuotų tokiais pačiais tikslais kaip ir mes patys. Tik išėjimas iš komforto zonos gali padėti pasiekti tokių aukštumų, apie kurias anksčiau net nebuvote susimąstę.“

Paklausus apie ateities planus, kūrėjai patikina – projektas gyvuos ir toliau, o galimybės – beribės. „Stengsimės atskleisti kiek įmanoma daugiau Lietuvos gamtos išskirtinumo, suteikti vis daugiau galimybių jauniems ambicingiems žmonėms prisidėti prie „Konkurencijos“ ir garsinti Lietuvos elektroninės muzikos atstovus. Žinome, kad viskas yra įmanoma, tad priklausys tik nuo mūsų, ar kada nors sustosime, ar vis dėlto išauginsime šį projektą į visoje Lietuvoje žinomą vardą“, – tikina pašnekovai. „Tačiau visgi žmonių palaikymas yra pats svarbiausias, tad kviečiame atrasti mus vėliausiame „Konkurencija“ epizode „Seansas“.“

Nuotraukos iš asmeninio archyvo

2021/12/21

________
PANAŠŪS STRAIPSNIAI
________