DJ VEIKLOJE SAVE ATRADUSI SIMONA BURBAITĖ: „Lietuvoje moteris prie pulto vis dar laikoma egzotika“

Nuotrauka: Monika Rukaitė

Jei nori – viskas įmanoma? Asmeninį tinklaraštį ne vienerius metus rašanti bei didelę laiko dalį socialinių tinklų turinio kūrimui skirianti Simona Burbaitė save atrado ir kitur – DJ veikloje. Kūrėjai šis hobis tarsi euforijos pliūpsnis, leidžiantis atitrūkti nuo kasdienybės. Interviu metu Simona pasidalino savo, kaip atlikėjos, pradžios istorija, davė patarimų pradedantiesiems kūrėjams bei paneigė seniai nusistovėjusius stereotipus apie „moterį prie pulto“.

Paklausta, kaip įsitraukė į DJ veiklą, Simona sako, kad muzika ją lydėjo visą gyvenimą: mergina jau nuo mažens rankoje laikė mikrofoną, lankė mokyklos chorą, sukosi ir ant pramoginių šokių parketo, o jos draugai – muzikiniame pasaulyje besisukantys žmonės.

„Su draugais daug šokdavau beveik visuose vakarėliuose, kur grodavo mano geras draugas didžėjus, vienas iš „Anna Mesha. Buto“ ir „Anna Mesha. Viešbutis“ įkūrėjų Justinas Žvigas. Todėl, šalia DJ pulto aš, galima sakyti, užaugau. Tik niekada netikėjau, kad prie to pulto kada nors gyvenime stosiu pati“, – teigia Simona.

S. Burbaitė pasakoja, kad pirmasis jos pasirodymas buvo 2019-aisiais, kuomet ji netikėtai gavo pasiūlymą viename pažįstamos organizuojamame renginyje pusvalandžiui tapti DJ. Simona atvirauja, kad greitai sutikusi, vėliau ji pradėjo dvejoti, kad nemokės padaryti dainų perėjimų.

„Po pokalbio iš karto skambinau Justinui ir paprašiau pagalbos. Jis sutiko ir pasiūlė parodyti, kaip viskas veikia. Susitikę pradėjome apie tai kalbėtis ir jis manęs paklausė: Ar nori tik suprasti, kaip veikia pultas, ar nori tikrai išmokti groti? Nusprendžiau mokytis. Tą darau iki šiol.“, – su šypsena pasakoja Simona.

Prisiminusi savo pirmąsias grojimo akimirkas atlikėja atvirauja, kad pajutus užplūdusį adrenaliną atėjo suvokimas, jog ši veikla yra tai, kas turėtų būti puoselėjama ir toliau. „Atrasti tai, dėl ko greičiau plaktų širdis yra nepaprasta dovana, tik dažnai ji pati savaime nenutinka ir aš džiaugiuosi, kad įdėjau nemažai pastangų, kad ją gaučiau. Įdėsiu dar daugiau, kad tą dovaną puoselėčiau.“, – sako S. Burbaitė.

Summer Dance

Nuotrauka: Monika Rukaitė

Būti DJ – ne tik junginėti mygtukus

Simona jau keletą metu mokosi grojimo meno, tačiau vis dar nedrąsiai save vadina DJ. Atlikėja neabejoja, kad norint būti geru DJ reikia daug praktikos ir žinių.

„Paspausti mygtukus gal ir gali bet kas, bet kaip juos paspausti taip, kad muzika būtų tarsi balzamas ausims ir žmonės iš tiesų išgirstų tai, ką tu groji – manau yra talentas ir menas. Įsivaizduokite – turi sugebėti atrinkti TAS dainas iš visų kitų pasaulyje egzistuojančių dainų ir iš tų dainų sukurti unikalų pasirodymą ir dar sugroti taip puikiai, kad tiktų tuo metu, toje vietoje ir būtent tiems žmonėms, kurie yra šokių aikštelėje.“, – teigia Simona.

Kūrėja tikina, kad jos dar laukia nemažas kelias ir ji nesiruošia sustoti – investuoja į pamokas, kurias veda įvairūs šios srities profesionalai, daro kitų DJ atlikėjų analizes, stebi jų atlikimus „YouTube“ platformoje, lankosi gyvuose pasirodymuose.

„Manau, kad norint užsiimti šia veikla, reikia nuolat lavinti muzikinį skonį. DJ – toks pat atlikėjas kaip ir dainininkas ar muzikantas, o DJ pultas – instrumentas.“, – patirtimi dalinasi Simona.

Šiuo metu muzikinėje „SoundCloud“ platformoje galima rasti net 9 S. Burbaitės miksus, vienas iš jų yra surinkęs daugiau nei 17 tūkst. perklausų, taip pat kartu su prodiuseriu Linu Karoliu Krasausku (Jack Krass) sukurtą specialių garso takelį ir kelis nufilmuotus DJ setus „YouTube“ platformoje. Paklausta, kokios muzikos reikia žmonėms, atlikėja atsako paprastai: „Jeigu DJ pats nešoka pagal savo muziką, kaip jis gali tikėtis, kad kiti pagal ją šoks? Man atrodo, kad svarbu identifikuoti, kas patinka tau pačiam. Tuomet tą pati pajus ir vakarėlyje esantys žmonės.“

Asmeninio archyvo nuotrauka

Nuotrauka: Monika Rukaitė

Pradedantiesiems DJ atlikėjams

Simona teigia, kad sulaukia nemažai laiškų su prašymais patarti nuo ko pradėti DJ kelią, o kiti net domisi, ar pati atlikėja neveda pamokų. Tačiau tiems, kas nori pradėti DJ veiklą, Simona pataria pirmiausia kreiptis į savo aplinkos žmones, kurie susiję su šia sritimi ir gali padėti pradedančiajam kūrėjui save realizuoti. „Jei tokios galimybės nėra – galima pačiam įsigyti kontrolerį (mažesnę pulto versiją) ir groti namuose arba naudoti kompiuterines programas“, – pasakoja atlikėja.

„Taip pat reikėtų nepamiršti išnaudoti ir „YouTube“ platformą – ne tik analizuojant kitų atlikėjų pasirodymus, bet ir gilinant žinias įvairių pamokų pagalba. Ir dar – labai svarbu savęs paklausti, koks muzikos stilius labiausiai prie širdies“, – priduria ji.

Apie vyrišką kompaniją ir stereotipus

Simona pripažįsta, kad su stereotipais susidurti tenka. Ypač po pasirodymų, kai žmonės, išgirdę kas ir kaip groja, išreiškia nuostabą, jog prie DJ pulto – graži moteris. „Lietuvoje tai vis dar laikoma egzotika, tačiau manau, kad ir visame pasaulyje DJ rinka kol kas priklauso vyrams. Džiaugiuosi, kad prie pulto vis dažniau matau ir moteris. Nesvarbu, vyras tu ar moteris, jei įsivaizduoji save prie DJ pulto, GO FOR IT!“

Paklausta, ar muzikos industrijoje nėra sunku įsilieti į vyrišką DJ atlikėjų kompaniją, Simona pripažįsta, kad kaip tik sulaukia daug palaikymo, o džiaugsmą kelia ir šioje sferoje sutinkamos moterys. „Neseniai vyko kelių dienų festivalis „Anna sutiko Neringą“ Nidoje, kupole, kuriame pasirodė ir dvi DJ atlikėjos iš užsienio – Carlita, kuri prodiusuoja savo muziką pati, ir Salome Le Chat, kuri apšildo garsų DJ atlikėją Solomun. Tai pavyzdžiai, kuriuos matyti labai gera ir jie įkvepia“, – atvirauja atlikėja.

Nuotrauka: Martynas Stankaitis

Asmeninio archyvo nuotrauka

Karantino suvaržymai ir ateities planai

Išgirdusi klausimą, kaip sekėsi karantino laikotarpį suderinti su muzika, Simona sako, kad šį laiką ji stengėsi išnaudoti prasmingai. „Buvo puiki proga tobulinti žinias, praktikuotis, kurti mixtape‘us bei ruoštis gyviems pasirodymams. Šiandien kaip niekad jaučiu, kad esu ten, kur noriu būti ir žinau, kad čia tik kelionės pradžia“, – sako S. Burbaitė.

Apie ateities planus socialinių tinklų kūrėja kalba atsargiai, nes pastarieji koronaviruso įkarštyje praleisti metai parodė, jog gali daug planuoti, bet ne visada ir ne viskas nuo tavęs priklauso. Tačiau Simona pripažįsta, kad šiuo metu dirba prie projektų, susijusių su muzika, ir nekantrauja pasidalinti rezultatais su klausytojais. „O kol kas, tiek sau, tiek jūsų skaitytojų auditorijai norėčiau palinkėti mėgautis dabartimi, kuo daugiau būti „čia ir dabar“, džiaugtis tokiais momentais ir juos išjausti: nesvarbu, ar būtumėte šokių aikštelėje, ar eitumėte gatve, mėgautumėtės kava, ar susitiktumėte su mylimais žmonėmis“, – juokiasi Simona.

2021/10/14

________
PANAŠŪS STRAIPSNIAI
________