TARPTAUTINĖS MUZIKOS PASIKLAUSYMO PLATFORMOS IR AGATA

person holding black sony digital device

Tiek pradedančiojo, tiek profesionalaus muzikos atlikėjo karjeroje ypatingai svarbią poziciją užima muzikos sklaida. Bėgant laikui, elementarios Youtube platformos naudojimo savo muzikos įkėlimui jau neužtenka – pasikeitus vartotojų įpročiams ir atsiradus tokioms programėlėms kaip, pavyzdžiui, Spotify, atlikėjas yra priverstas ieškoti naujų sprendimo būdų ir plėsti savo muzikos sklaidą jose. Tačiau tai pačioje pradžioje pradedančiajam atlikėjui gali atrodyti painu ir sudėtinga. Kur kreiptis? Kas gali padėti atlikėjui įkelti savo muziką?

Bendradarbiaudama su didžiausiomis tarptautinėmis muzikos naudojimo platformomis į pagalbą atkeliauja Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA. Kartu su asociacijos atstovu Linu Ežeriniu ieškojome atsakymų į šiuos ir dar daugiau iškilusių klausimų. Kviečiame skaityti!

Ar įrašus į muzikos pasiklausymo platformas atlikėjas gali įkelti pats?

Ne, įrašų į muzikos pasiklausymo platformas atlikėjai patys įsikelti negali. Tai daroma tik per tarpininkus (angl. aggregator arba digital distributor). AGATA yra vienintelė kolektyvinio administravimo organizacija pasaulyje, kuri gali padėti savo nariams patalpinti muzikos įrašus į Spotify ar kt. platformas.

Šiuo metu vykdote bendradarbiavimą su Spotify, Deezer, Apple Music, iTunes, Shazam platformomis. Tarp jų nėra, pavyzdžiui, Soundcloud ir Amazon Music. Ar partnerystę vykdote su labiausiai vartotojų naudojamomis platformomis? Kaip pasirenkate partnerius?

Partnerių sąrašą nuolat plečiame, pavyzdžiui, pernai pradėjome bendradarbiavimą su itin staigiai didžiulio populiariumo sulaukusia TikTok platforma, tad nuo šiol jos vartotojai kurdami savo filmukus gali naudoti ir lietuvišką repertuarą. Glaudesnius santykius stengiamės palaikyti su pačiomis populiariausiomis platformomis, tačiau, atlikėjui pageidaujant jo įrašus galime įkelti ir į Amazon Music ar Tidal platformas.

Kodėl yra naudinga naudotis būtent AGATA-os tarpininkavimo su tarptautinėmis muzikos platformomis paslaugomis?

Savo nariams šią paslaugą teikiame visiškai nemokamai, o ji įprastai kainuoja nuo keliolikos iki kelių šimtų eurų per metus. Be to, naudojantis AGATA paslaugomis muzikantams tenka mažiau „popierizmo“. Jei įrašus nuspręsite įsikelti per užsienio tarpininką, jums reikės pasirašinėti sutartis užsienio kalba ir pildyti papildomas deklaracijas. Fonogramų gamintojai AGATA-oje visuomet privalo registruoti savo įrašus tam, kad gautų jiems priklausantį atlyginimą už televizijos ar radijo stočių atliktą įrašų transliaciją bei įrašų grojimą parduotuvėse, kavinėse ir pan. vietose. Taigi, jums užregistravus įrašus AGATA-oje, tą pačią informaciją mes galime panaudoti ir įrašus įkeliant į muzikos pasiklausymo platformas. Veikia savotiškas „vieno langelio“ principas. Galiausiai, jei muzikantai turi klausimų apie įrašų sklaidą internete, jiems daug paprasčiau yra susisiekti su AGATA-os atstovais nei rašyti el. laiškus į užsienio agregatoriaus support‘ą kur nors Vokietijoje.

Ar AGATA, kaip muzikos agregatorius, keldamas savo narių dainas į viešo muzikos transliavimo platformas, pasirūpina dainų sklaida visose ar tik vienoje iš pasirinktų platformų?

Įrašus įkelsime ten, kur pageidaus patys muzikantai.

Kaip Jūs surenkate atlyginimą už muzikos klausimą iš tarptautinių muzikos platformų? Kaip vyksta pats procesas?

Muzikos platformos AGATA-i periodiškai siunčia labai detalią informaciją apie visas mūsų įkelto repertuaro perklausas bei kiekvienai dainai priklausantį atlyginimą konkrečioje šalyje. Tai didžiulės apimties duomenys, kartais siekiantys net pusę milijono excel eilučių. Šias ataskaitas apdoroja AGATA-os narystės ir paskirstymo skyriaus specialistai ir galiausiai yra sužinomas kiekvienam įrašo atlikėjui bei gamintojui priklausantis atlygininimas 5 skaičių po kablelio tikslumu. Šį atlyginimą išmokame kas pusę metų.

Kuri muzikinė platforma, pagal dabartinius Jūsų duomenis, yra didžiausias atlikėjo surenkamo atlyginimo šaltinis?

Spotify.

Kodėl atlikėjai turėtų būti suinteresuoti naudoti Spotify platformą?

Nes ji pati populiariausia tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje. Be to, Spotify atlikėjams pateikia labai detalią informaciją bei įvairius įrankius, kurių pagalba atlikėjai gali padidinti savo populiariumą šioje platformoje. Plačiau https://artists.spotify.com/

Kaip vyksta AGATA bendradarbiavimas su Spotify?

Nuolat gauname informaciją iš Spotify apie naujausius jų sukurtus įrankius bei dalyvaujame jų rengiamuose seminaruose. Taip pat, kiekvieną dieną kartu sprendžiame techninius įrašų įkėlimo klausimus.

Nusprendus dėl įrašų įkėlimo į Spotify tarpininkauti su AGATA, kaip greitai yra įkeliami įrašai ir koks yra įkėlimo procesas?

AGATA-i gavus jūsų pateiktą įrašų registraciją bei failus (leidinio viršelį ir įrašus .wav formatu) įrašai į platformą nusiunčiami apie 1-2 savaites. Iš tiesų, kiekvienam muzikantui patariu savo įrašų sklaida rūpintis iš anksto. Didžiosios įrašų kompanijos albumus paviešina praėjus net keliems mėnesiams nuo jų sukūrimo. Taip daroma todėl, kad muzikantas (ir jo komanda) galėtų pasiruošti visą leidinio viešinimo strategiją. Tokios praktikos Lietuvoje pasigendu.

Po atlikėjo kūrinių įkėlimo į Spotify platformą, ar atlikėjas gali pats valdyti savo anketą: koreguoti jos turinį, išimti/įkelti dainas ir pan.?

Kelti ar šalinti įrašus gali tik tarpininkas, tačiau pats atlikėjas gali gauti prieigą prie savo profilio ir pasirūpinti jo vizualizacija. Plačiau https://artists.spotify.com/.

Visai neseniai, nuo lapkričio mėnesio pabaigos, muzikantai, kurių įrašus į tarptautines platformas įkėlė AGATA, turi galimybę pasinaudoti video vizualizacijų funkcija „Canvas“. Kas tai per funkcija ir kodėl ji yra naudinga atlikėjui? Ar šiuo metu ši funkcija yra populiari tarp Lietuvos atlikėjų?

„Canvas“ funkcija veikia jau daugiau kaip metus, tiesa iš pradžių ji buvo prieinama tik mažai daliai paties Spotify atrinktų partnerių ir jų atlikėjų. AGATA džiaugiasi tuo, kad sugebėjo keletai savo narių gauti prieigą prie „Canvas“ ankščiau nei 99% visų pasaulio atlikėjų. Šitaip Lietuvos muzikantai galėjo pabrėžti savo unikalumą ir išsiskirti iš kitų.

Dabar funkcija yra prieinama visiems atlikėjams, ji padeda perteikti daina siunčiamą žinutę, suteikia kūriniui naujų spalvų. „Canvas“ naudojimas atlikėjų tarpe tikrai auga, na o Spotify duomeninims, įrašai su „Canvas“ yra klausomi labiau.

AGATA-i padedant užregistruoti atlikėją Spotify platformoje, pagal klausomumą yra generuojamos pajamos. Kokia pajamų dalis už panaudojamus kūrinius atitenka asociacijai?

AGATA įrašų įkėlimo paslaugą teikia nemokamai.

Ką, Jūsų manymu, turėtų žinoti muzikos atlikėjas prieš žengiant pirmuosius žingsnius tarptautinėse muzikos platformose?

Atlikėjas turi gerbti savo kūrybą ir investuoti tiek į pačią fonogramos kokybę, tiek į vizualinį apipavidalinimą (viršelį, „Canvas“, profilio nuotrauką). Kartu būtina suprasti, jog įkėlimas į Spotify ar kitą muzikos platformą automatiškai sėkmės neatneš. Atlikėjas privalo dainą populiarinti įvairiais būdais – tiek savo soc. tinkluose, tiek žiniasklaidoje, siekiant, kad kuo didesnė žmonių auditoriją taptų atlikėjo fanais. Labai svarbu turėti aiškų leidinio viešinimo planą ir tiksliai žinoti, kokius veiksmus jis atliks IKI pasirodant leidiniui ir kokius veiksmus jis atliks PO jo pasirodymo. Deja, bet auksinės formulės atnešančios populiarumą nėra, tad atlikėjo vaizduotė ir nestandartinis mąstymas gali būti didžiausias jo privalumas.

SVARBU! Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA išskirtinėmis sąlygomis į didžiąsias tarptautines muzikos naudojimo platformas talpina SAVO asociacijos narių įrašus. Kaip tapti AGATA nariu gali sužinoti ČIA , o daugiau apie šią ypatingai naudingą muzikos sklaidos paslaugą skaityk ČIA.